amatérský sitcom TV VONA


O seriálu "Na Točně" 

Amatérský sitcom "Na Točně" vznikl v roce 2000 jako jeden z projektů amatérské filmové společnosti TV VONA. Původní nápad na natočení sitcomu vymyslel L. Kadlec, inspirován svými oblíbenými seriály jako byl např sitcom Ženatý se závazky. Ostatní členové TV VONY byli pro a vznikla tak první epizoda nazvaná "Na Suchu".

Děj seriálu vychází z omezených technických a finančních možností TV VONA a proto je situován do panelákového bytu Karla Točny (byt skutečně patří jeho hereckému představiteli, L.Hrdličkovi), který v něm žije se svými třemi spolubydlícími - Jirkou (vychytralýpovaleč), Bohdanem (inteligentní pedant) a Ringem (naiviní alkoholik)


Název "Na Točně" vznikl spíš náhodou... poblíž místa natáčení (v makovského ulici v Praze Řepích) se nachází konečná smyčka stanice tramvají 9 a 10 .. řikali jsme jí "točna" a od toho byl odvozen i název seriálu.

V pracovní verzi scénáře ještě nebyly vymyšleny jména - ty si každý z představitelů vymyslel sám... Bohdan byl původně Radovan apod... natáčení první epizody probéhlo u L. Hrdličky dne 10. června roku 2000 a natáčelo se na jednu analogovou Hi8 kameru. Střih se prováděl pouze analogově - tedy z kamery na video a proto byl u prvních verzí sestřihu epizod problém s návazností scén, chyběly některé části, naopak občas se nepodařilo vystřihnout několik sekund nepovedeného záběru apod. To se později napravilo při zpětných PC sestřizích pro účel DVD Na Točně.

Epizody jednotlivých dílů vznikají spíše spontáně, autorsky se na scénářích podíleli všichni tvůrci TV VONY, nejúspěšnějším byl nejspíše L. Hrdlička, jehož dvouepizoda "Oteplení" sklidila velký ohlas i u internetové a festivalové veřejnosti.

Veřejně byla poprvé promítána až osmá epizoda "Last working hero" a stalo se tak na jaře 2002 na festivalu PAF (Praha amatérských filmů).

V prvních letech bylo tempo natáčení seriálu velké, stihly se natočit např čtyři epizody během 6ti měsíců roku 2000, postupem času se však tempo snižovalo a zvyšovala se kvalita.

Z prvních čtyř epizod bych vyzdvihl zejména druhý díl s názvem "Bratr" - komediální konflikt městského a venkovského způsobu života je zde umocněn kvalitním hereckým výkonem (v rámci možností TV VONY) představitele dvourole Karla Točny/Jeho bratra - L. Hrdličky. Podobnou dvouroli si pak pro sedmý díl napsal i Lukáš Helcl, který v něm krom své obvyklé postavy Jirky Mátohy ztvárnil i lékaře doktora Lohnického.

První epizoda která je považována za zlomovou byla pátá - s názvem "1985" - díl, odehrávající se za komunismu a který dává velký prostor pro situační komiku - výrazným prvkem je zde humorný konflikt mezi "rudým straníkem" Ringem a jeho spolubydlícími - chartisty.

6. epizoda ("Videokazeta") je prozměnu ojedinělá tím, že je to jediný díl, který nepsal člen TV VONY - napsal jej externí spolupracovník Ondra Doubrava a mihne se v něm i jeho sestra, dnes poměrně známá herečka Michaela (Míša) Doubravová (např Ordinace v růžové zahradě aj...)

Dalším významným prvkem byl počítačový střih, na který tým TV VONA přešel na konci roku 2001. První epizoda, která byla v době svého vzniku takto zpracována, byl díl 8. "Last working hero" (autor L.Kadlec + L. Helcl). Tento díl byl zajímavý i po zvukové stránce - byl to první díl ve stereu. Od epizody 12. jsou pak již všechny díly natočené stereo.

9.-10. (dvou)díl "Babička" byl z pera (klávesnice) představitele Bohdana - Martina Šimány - děj osvětluje Bohdanovu temnou minulost (utíká před svou babičkou) a prohlubuje charakterové prokreslení jednotlivých osob v seriálu.

První epizoda, natočená na digitální kameru, byla 12. epizoda "Porno" (duben 2003) a až v červnu 2003 byla digitálem dotočena epizoda 10. - "Babička 2"

Prozatím nejúspěšnější epizodou bylo již zmíněné dvoudílné "Oteplení" (13.-14. díl) - děj s problematikou gayů je sám o sobě přitažlivý i kontroverzní zároveň - autor L. Hrdlička se zde snaží bojovat s některými vžitými klišé (které v epizodě ztělesňuje Jirka Mátoha) a děj má spád i vtip. Tato epizoda byla promítána i na několika veřejných projekcích a soutěžích a vždy sklidila potlesk diváků.

15. díl "DVD" byl původně určen pouze pro DVD Na Točně. Až teprve nedávno bylo rozhodnuto dát jej i na web - jedná se pouze o krátkou scénu o tom, jak si Ringo Vonák myslí, že žije v seriálu.

Zatím poslední dokončená epizoda - "Genetické experimenty" (16. díl) měl premiéru v roce 2007 a v roce 2008 jej mohli diváci vidět např i na Slanfestu. Autor Lukáš Helcl zde dal vyniknout hereckému výkonu Lukáše Kadlece (představitel role Ringa), který byl nucen předvádět opici po té, co Ringo snědl opičí geny....

Seriál je i nadále ve vývoji, nyní je před dokončením již 17. epizoda a věříme že do roku 2010 (kdy uplyne 10 let od počátku natáčení sitcomu Na Točně) ten 20. díl dokončíme :).
 

Na vybrané epizody se můžete podívat zde